Videovrátnik už nie je iba jednoduchý vrátnik, ktorý dokáže otvoriť dvere. Dokáže toho omnoho viac. V tomto článku si povieme o jeho výhodách i o tom, prečo by ste mali sa rozhodnúť pre kvalitný videovrátnik.

Na čo slúžu videovrátnik?

Videovrátnik slúži na otvorenie dverí alebo akejkoľvek posuvnej brány. Vrátnik podporuje audio komunikáciu oboma smermi. Jeho využitie je naozaj všestranné a je možné ho využiť nielen v rodinnom dome, ale aj bytovom dome pre neobmedzený počet bytových jednotiek. 

Vonkajšia jednotka

Vonkajšia jednotka je jednou z dvoch častí videovrátnika. Umiestňuje sa ku vstupu na pozemok, či do domu. Všetky jednotky, ktoré montujeme, sú vybavené bezpečnostnou kamerou. Kamera sníma vstup do domu, obyvateľ teda vidí, kto vstupuje do jeho obydlia a môže sa rozhodnúť, či osobu vpustí dnu. Všetky jednotky sú odolné voči vode, mrazu, či nárazu a spĺňajú tie najprísnejšie normy pre poveternostné vplyvy. Vonkajšia jednotka sa dá rozšíriť o čítačku RFID kariet, klávesnicu, dverný modul s tlačidlami a mnoho iného.

Vnútorná jednotka

Vnútorna jednotka je druhým základným modulom pre vytvorenie videovrátnika. Tak isto slúži na komunikáciu medzi návštevou a obyvateľom domu. V najnovšej generácií môžeme povedať, že ide o tzv. tablet, ktorý máte umiestnený napríklad v obývačke na stene. Pomocou tohto „tabletu“ dokážete prijať hovor, otvoriť dvere, či bránu a v neposlednom rade sledovať živý obraz pred vašim domom. Takýchto „tabletov“ môžete mať po dome aj viac, napríklad jeden v chodbe a druhý v obývačke. 

Myslite na videovrátnika už pri stavbe

Pri realizáciach sa najviac stretávame s už dokončenými domami, kde si majitelia chcú dodatočne namontovať videovrátnik. Je rozumnejšie a lacnejšie, ak na videovrátnik myslíte už pri stavbe domu. Naše videovrátniky sú založené na IP protokole. Teda komunikujú prostredníctvom internetového kábla. Takýto kábel je potrebné priviesť k vonkajšej aj vnútornej jednotke (i ku každej ďalšej).

Videovrátnik a aplikácia v mobile?

Ide o najmodernejšiu technológiu, ktorá nezaostáva. Ako už bolo spomínané vyššie, celý systém pracuje na internetovej báze. Vďaka tomu je možné využitie aplikácie, ktorá vám umožní využívať všetky funkcionality systému aj z mobilu. Môžete vzdialene otvoriť bráničku pre poštárku, rozprávať sa s osobou, ktorá stojí pred vstupom a mnoho iného.

Majte na pamäti

  • už pri začiatkoch stavby sa obrátte na certifikovanú firmu, ktorá má skúsenosti s montážou a navrhne vám správny postup,
  • v prípade malých bungalovoch či chalupy nepotrebujete veľké riešenie – dôležité je, aby bolo funkčné,
  • ak má dom s prístupovou cestou, určite zvážte otváranie vstupnej bránky,
  • viac vchodov do domu znamená viac vonkajších jednotiek,
  • nezabudnite ani na otváranie garáže.